מאמרים

פסיכומטרי – קורס או לא קורס? - המשך למאמר

מדוע בעצם כל כך קשה להצליח במבחן הפסיכומטרי ללא עזרה של קורס ייעודי לו? שתי הסיבות המרכזיות לכך הן היחסיות של הציון בבחינה, והעלייה המתגברת של רמת השאלות בה משנה לשנה כפונקציה ישירה של הלימודים בקורסים השונים המכינים לבחינה. הציון שלך בבחינה, למעשה נקבע באופן יחסי לשאר הנבחנים יחד איתך באותו מועד. כלומר, אין ציון אבסולוטי בבחינה, אלא ציון יחסי. משמעו של הדבר בהקשרנו הוא שאם הנבחנים האחרים למדו בעזרת קורס, רכשו שיטות לענות מהר יותר על השאלות ולדלות את התשובה הנכונה, היכולות הטבעיות שלך, לצד אלו שרכשת כשלמדת לבד בבית נשחקות. ביחס אל מי שעשה קורס אתה פחות טוב, גם אם אתה מבריק ממנו פי כמה, וזה משתקף בציון.

מבחינת רמת השאלות, אחרי כל מועד ישנה בדיקה של התאמת רמת השאלות. אם הכותבים רואים שרבים מן הנבחנים יודעים לפתור שאלות מסוג מסוים בזכות שיטות פתרון שלמדו בקורס, עקומת הקושי צריכה לעלות, וינסו לייצר שאלות יותר קשות. כך, מלכתחילה הנבחן צפוי להיבחן על פי ההנחה כי גם הוא, כמו שאר הנבחנים, למד שיטות פתרון בקורס, ואת השאלות ששיטות אלו 'פותרות' הוא מצופה לפתור בקלות יחסית. אם לא לקח קורס, טעות בשאלות כאלו תתפרש, בשל היחסיות שבציון, כרמה נמוכה יותר של יכולת, ועל כן הוא יזוכה בציון נמוך יותר.

לכן רצוי לא לקחת סיכונים מיותרים, לא להעריך את תהליך ההרשמה והלימודים הקדם אקדמיים, ולהירשם מן הפעם הראשונה שאתם חושבים לגשת למבחן לקורס מקיף לפסיכומטרי. אל תיכנעו לפיתוי..

חזרה לחלק ראשון